Instalace fotovoltaické elektrárny na vaší střeše nevyžaduje žádné velké stavební úpravy. Pouze se vyvrtá pár děr pro uchycení jednotlivých komponentů a protažení kabelů. Montážní postupy jsou tak promyšleny, aby nebylo nutné prášit uvnitř, ani venku.

Instalace na střechu

Nejprve se na střechu připevní držáky pro fotovoltaické panely. Konkrétní způsob montáže závisí na typu střechy. Pokud na ní máte střešní tašky, je nutné je dočasně vytáhnout a umístit pod ně háky, které se přišroubují do trámu. Pokud máte střešní krytinu, kterou nelze snadno vyjmout, (např. šindel, eternit či plech) montáž probíhá skrze ni. 

Při montáži se striktně musí dbát na to, aby střecha zůstala vodotěsná. Použijeme k tomu střešní tmel a speciální utěsňovací gumy kolem šroubu. Nemusíte mít strach z toho, že by vám po instalaci fotovoltaiky střechou zatékalo. Držáky pro panely jsou vyrobeny z nerezového materiálu, tudíž mají životnost až několik desítek let. 

Instalace samotných panelů pak už není nic složitého, stačí je do připevněných držáků. 

Montáž střídače a propojení s panely

Pro vnitřní část instalace doporučujeme prostor typu technické místnosti či kotelny. Začneme tak, že připevníme střídač a ostatní drobné příslušenství FV. V případě, že si zvolíte FV systém s akumulací přebytků do baterie, bude Vám pod střídač nainstalovány i bateriové články. 

Další krok je propojení střídače s panely. V případě taškové střechy svedeme kabely dovnitř pomocí větrací tašky. U ostatních typů střech vytvoříme pouze otvor, který vodotěsně ucpeme.

TIP: Máte na střeše komín, který už nepoužíváte? Pak si ušetříte vrtání. Komínovým průduchem totiž můžete svést kabely od fotovoltaických panelů až do kotelny či technické místnosti.

Při instalaci vnitřního rozvodu elektrického vedení se snažíme minimalizovat zásah do zdí. Vedení se ukládá buď do lišt nebo husích krků, což umožňuje vytvořit průchody mezi místnostmi a půdou. Tyto otvory je nutné patřičně utěsnit. Pokud si přejete mít kabeláž úplně skrytou ve zdi, je možné do ní předem vyfrézovat drážky. Nicméně, my sami se do této činnosti z pravidla nepouštíme, abychom nepřeřízli nějaké rozvody.

Zapojení fotovoltaiky do sítě 

Pokud jste si vybrali fotovoltaiku s akumulací do vody, bude nutné propojit střídač s zásobníkem teplé užitkové vody, příp. nádrží pro ohřev vody, která je vybavena patronou.

Následně se celý fotovoltaický systém připojí k vnitřním elektrickým rozvodům. Výhodou je, že není potřeba přivádět další kabel z venkovní elektroměrové skříně (tzv. antoníčka). Připojení fotovoltaiky k vašemu domu probíhá přes hlavní domovní rozvaděč. Tam vám také namontujeme další měřicí moduly (např. pro wattrouter) nebo smartmetr (spro hybridní systém s baterií)