Fotovoltaický systém s bateriovým úložištěm se stává stále populárnější volbou pro domácí využití. Tento typ fotovoltaiky umožňuje ukládat přebytečnou energii pro pozdější využití, a tím získáváte více energie než při akumulaci do vody. Přesto existuje několik mýtů a polopravd týkajících se baterií pro fotovoltaické elektrárny. Přinášíme vám fakta k třem nejčastějším omylům o akumulátorech pro fotovoltaiku.

Typy baterií pro fotovoltaické systémy

Kolem baterií pro fotovoltaiku koluje několik mýtů a polopravd. Tyto mýty pocházejí z doby, kdy se používaly převážně olověné akumulátory, které jsou nyní technologicky překonané. Dnes se pro ukládání energie využívají modernější lithium-iontové baterie (Li-ion), které se liší chemickým složením.

Mýtus o krátké životnosti baterií

Mýtus o krátké životnosti baterií pro fotovoltaiku vznikl zejména kvůli používání starších typů olověných baterií, které měly životnost pouze kolem 600 cyklů. Avšak dnes se většinou používají moderní lithium-iontové baterie (Li-ion), které mají mnohem delší životnost, až desetinásobnou oproti olověným bateriím. Nabízíme záruku na baterie 10 let nebo 6 000 cyklů, což v českých podmínkách odpovídá průměrně 280 cyklům za rok. Navíc, životnost baterií také závisí na způsobu skladování, nejlépe se jim daří v místnostech s teplotami mezi 10 a 45 °C.

Mýtus o nedostatečné kapacitě baterií

Mýtus o nedostatečné kapacitě baterií pro FVE pochází z doby, kdy se používaly převážně olověné akumulátory. Ty byly omezeny tím, že se nedaly vybít pod 50 % své kapacity. Moderní Li-ion baterie však nabízejí mnohem vyšší využitelnost kapacity, a to až 80 %. V našem případě v Amperiu poskytujeme baterie s hloubkou vybití pouze 10 %, takže můžete využívat až 90 % celkové kapacity.

Mýtus o riziku vzniku požáru

Fotovoltaické elektrárny nejsou rizikové z hlediska požáru. Díky důmyslným jisticím a ochranným prvkům, které jsou součástí moderních fotovoltaických elektráren, se při požáru automaticky zastaví výroba elektřiny a celý systém se odpojí od elektrické sítě. Baterie pro fotovoltaiku jsou instalovány v souladu s protipožárními předpisy a riziko vznícení baterií je tak minimální.

Výhody fotovoltaických elektráren s bateriemi

Fotovoltaické elektrárny s bateriemi mají mnoho výhod, které převažují nad mýty o údajných rizicích. Tyto výhody zahrnují:

✓ Ukládání přebytků energie pro pozdější využití, zejména během vaší nepřítomnosti

✓ Ochranu před výpadky elektřiny

✓ Vyšší dotace z programu NZÚ než u FVE s akumulací do vody.

Chcete efektivně šetřit na účtech za elektřinu? Vypočítáme vám nejvhodnější velikost fotovoltaické elektrárny a baterie právě pro vás, nezávazně a zdarma.